
Linkek a témában:
A legjobb naptejek
Különféle bőrtípusokra és barnulási igényekre kerestünk megoldásokat.
Pár tévhit eloszlatása
Kissé meglepő talán a következő témaválasztásom. Az utóbbi pár napban azonban úgy alakult, hogy utána kellett járjak pár naptejjel kapcsolatos dolognak és sok érdekességet találtam. Elsőre talán meglepő például, de a napvédő krémek világa sem mentes az összeesküvés elméletektől. De haladjunk csak szépen sorjában!
Útmutató a fényvédelem útvesztőiben
A fényvédőkrém flakonjain található SPF érték (sun protective factor) arról ad információt, hogy a termék milyen mértékben nyújt védelmet az UVB-sugarakkal szemben. Ha valaki például 10 perc alatt ég le a napon, egy SPF 15 fényvédőkrém használatával 15-ször annyi idő alatt, vagyis kb. 150 perc alatt ég csak meg a bőre.
Melyik a legmegbízhatóbb napkrém?
Nem elegendő csak az SPF számot nézni, mert az csak az UVB sugárzás miatt bekövetkező leégés elleni védelmet jelenti, a bőrrák kialakulásáért szintén felelős UVA fényszűrés mértékét ez még nem jelöli! Új szabályozás alatt napkrémek címkézése! A cikk összeállítását kozmetikai cég nem befolyásolta.
Mennyire véd a fényvédőd?
Egy amerikai környezetvédő civil szervezet megvizsgálta közel 1000 fényvédő készítmény összetételét. A felmérés alapján a készítmények 80 százaléka tartalmaz egészségre káros összetevőket, vagy nem nyújt kellő védelmet az UV sugarak ellen.
Bőrrákot okoz-e a naptej?
A bőrrák aránya az összes daganatos megbetegedés között folyamatosan nő. Ennek az a fő oka, hogy a rákkeltő UV-sugarakat kiszűrő légköri ózonréteg a környezetszennyezés hatására vékonyodik. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint jelenleg évente több mint 2 millió embernél alakul ki bőrrák, és becslések szerint az ózonréteg 10%-os vékonyodásával az új esetek száma évente több mint 300 ezerrel fog nőni .
Tévhitek a naptejekről
Míg húsz-harminc éve még csak az elvetemült napozók körében volt elterjedt, addig mára a naptej életünk része lett: kenjük a gyermekeket, magunkat, párunkat, és külön spórolunk a márkásabb, ötvenes faktorszámú darabokra. De valóban szükségünk van ennyi óvintézkedésre?
Így vegyünk naptejet!
A napozószerek többsége – faktorszámtól függetlenül - nem nyújt kellő védelmet bőrünknek, viszont olyan káros anyagokat tartalmazhatnak, amik akár allergiás folyamatokat is elindíthatnak szervezetünkben. A legjobb védekezési módszer az, ha minél kevesebbet tartózkodunk a tűző napon, teljeskörű védelem ugyanis nincs.
Elég a legolcsóbb naptej?
Új sorozatunkban eltérő árkategóriájú, de hasonló céllal készült termékek közt próbálunk igazságot tenni. Elsőként a naptejeket vizsgáltuk: lehet-e köztünk különbség, ha mindegyik ugyanolyan védelmet ajánl? A szakértő szerint lehet, de csak nüansznyi. Felkentük mindegyiket a "Hátra", és vártuk a hatást.
4 érdekesség a fényvédelemről
Mindenki ezerszer hallotta már, hogy a bőr egészségének megőrzéséhez, illetve a bőrrák és a korai öregedés megelőzéséhez kulcsfontosságú a naptej használata, illetve a túlzott mértékű közvetlen napsugárzás elkerülése.
Használjatok napkrémet!
A leégés ellen nem azért kell védekezni, mert kellemetlen, hanem azért, amiértkellemetlen. A fájdalmat egy gyulladási folyamat okozza: a napsugárzásban jelen levő UV-A és UV-B sugarak a bőr sejtjeinek károsodását okozzák, és a pusztuló sejtekből kikerülő anyagok vezetnek gyulladáshoz.
Fényvédő krémek terméktesztje
Tesztünkben kilenc, hazánkban kapható, közepes erősségű napvédőt vizsgáltunk. Az egészségtudatosként hirdetett termékek mellett kommerszebb készítményeket is megnéztünk. Az eredmény néhol igen meglepő.
Napozószerek
A napozás sokunk kedvelt nyári időtöltése. Napozószer számtalan formájával találkozhatunk akár naptej vagy napolaj formájában, továbbá napozás utáni gél segít bennünket a bőrünk megvédésében.
Meghatározás
A barna bőrön túl a napozás előnye, hogy a napfény hozzájárul a D-vitamin képződéséhez és enyhít bizonyos bőrbetegségeket (pl. ekcéma, pikkelysömör). Hátránya azonban, hogy az UV sugárzás elősegíti a bőr öregedését és akár bőrrákot is okozhat. Megfelelő védelemmel azonban csökkenthetőek a napozás veszélyei, így a kockázatokra hajlamos embereknek sem kell lemondaniuk a napfény jótékony hatásairól.